Kontakty a podrobnosti k půjčování

KDE SE NACHÁZÍME - zhruba do 17.8. 2024 (od srpna 2024 tady už nebudeme, platí následující odstavec)

Naše Kozí Půjčovna je v obci Boreč, 8km od Mšena, okres Mladá Boleslav, 40km od severovýchodního okraje Prahy, 8km od hranice CHKO Kokořínsko. Od dálnice D10 je to k nám 17km (sjezd v Benátkách nad Jizerou). Brána k pastvině a místo setkání je na této mapě: https://mapy.cz/s/losonecuva. Zaparkujte rovnou u této brány.

Jak se autem k bráně dostanete - přístupová cesta z návsi v Borči je vyznačena žlutou čárou na fotce. Z návsi jeďte asi 200 metrů na severo-západ (kolem hospody), odbočte doprava na silnici na Skalsko, po 150 metrech odbočte opět doprava, na štěrkovou cestu, je k ní šipka "Štěrky, písky, Boreč". Pokud je blátivé počasí nebo nasněženo, můžete zaparkovat už na této cestě. Za normálního počasí (pokud není úplně podmáčená zem) se dá ale snadno dojet až k naší zahradě. Jakmile na levé straně uvidíte plot, tak se ještě před ním vydejte po okraji pole (je tam uježděná cesta) k zahradám. U první zahrady neparkujte, ta je sousedova, patří mu i loučka před plotem a nemá to rád, když tam někdo parkuje. Místo toho jeďte po travnaté cestě mezi plotem zahrady a polem, druhá zahrada je ta naše. Poznáte ji podle dvou obřích jasanů, vypasené trávy, podle koz a taky podle kozího přístřešku - má šikmou plastovou střechu, takže vypadá, jako by na ní byly solární panely, a je postaven hned u plotu. Když mi zavoláte deset minut před příjezdem, budu tam už čekat. Pokud ne, prozvoňte mne

KDE SE NACHÁZÍME - zhruba od 17.8. 2024

Na lesnatém okraji Varnsdorfu, přímo pod vrchem Hrádek. Z Prahy je to k nám 100 km a jezdí k nám z Prahy i přímé autobusy. Blízko naší farmy je i železniční zastávka Varnsdorf - Pivovar Kocour, kam jezdí přímé vlaky z Liberce. Až se k nám budete chystat, zavolejte nebo napište, dáme vám aktuální informace. Nevíme úplně přesně na den, kdy půjčovnu přestěhujeme. A možná bude nějaké přechodné období fungovat na obou místech. Poslední týden před stěhováním ještě není jisté, kde kozy budou.

KOZY SI MŮŽETE PŘEVÉZT AUTEM TAM, KDE SE VÁM BUDE LÍBIT

V autě vám malé kozy budou způsobně sedět na klíně nebo stát mezi předními a zadními sedadly, ale i velké se vejdou třeba do kufru auta... Kozy v autě většinou nemočí ani nekadí, ale přesto je vhodné před příjezdem zastavit někde u kontejneru na starý papír a vystlat si kufr několika vrstvami kartónu. Cestu s kozami zvládají všichni, co jsme slyšeli, dobře, a pokud kozy odvezete na místo, které neznají, budou se chovat způsobněji, budou se vás více držet.

Jsme 8km od CHKO Kokořínsko - krásné lesy, převisy, kde se dá tábořit, hrady, rozhledy, skály. Možné treky:

Naše nové místo (od srpna 2024) je také v krásné krajině - kolem jsou lesíky a louky, přímo nad farmou je turistická stezka na Hrádek, a v okolí několika km jsou Lužické hory a Českosaské Švýcarsko

NEBO SE S KOZAMI MŮŽETE PROJÍT I V OKOLÍ NAŠÍ VESNICE

Při pohledu na letecký snímek https://mapy.cz/s/losonecuva zjistíte, že ačkoliv je Boreč velice blízko kopců, lesů a skal, v bezprostředním okolí jsou hlavně pole. Naštěstí jsou protkána sítí takzvaných Dolů - hluboce zaříznutých, zalesněných údolí. Doly bývají poměrně zarostlé, ale většinou jimi vede pěšina, a dá se jimi dojít docela daleko. Možná je to lépe vidět na mapě: https://mapy.cz/s/juvotomadu Jen nejsou tato údolí nijak zvlášť turisticky zajímavá. Občas narazíte na skálu, občas i na převis, ale nic dechberoucího. O to víc času ovšem budete mít na kozy. Kozy se také chovají jinak, když jsou blízko svého bydliště: znají terén a chtějí výlet zredukovat do formátu: Moc se jim nechce trhat od stáda... dají si poměrně snadno říct, vidina dobré pastvy převáží. Chtějí jít na své oblíbené pastviny, nažrat se tam, což jim trvá zhruba dvě hodiny, a pak pádit domů. Počítejte s tím: je potřeba je mít stále na vodítku, na vodítko je uvázat ještě před tím, než se otevřou vrata zahrady, první desítky metrů je možná budete muset táhnout. Pak už půjdou, budou se ale zastavovat na dobré trávě nebo listech. Jakmile se nažerou, budou chtít domů, a po cestě domů většinou hodně táhnou, pokud nebudete asertivní jako ony, zvládnete celou zpáteční cestu za zlomek času, který jste potřebovali na cestu tam. Takže se otáčejte až na poslední chvíli a počítejte se svižným tempem.

Pokud počítáte s delším výletem, první kilometr musíte být asertivní a přesvědčit je, že se opravdu jde na výlet, ne jen na pastvu. Po pár km od domova už budou v pohodě, budou se vás držet, protože terén už neznají. Chce to tedy první kilometr být asertivní, nenechat je táhnout vás tam, kam chtějí ony. Každopádně, zvládnout se dá všechno, a výlet po nejbližším okolí má také svoje kouzlo. Nejjednodušší je cesta k tomuto dolu https://mapy.cz/s/bohahaboce - nemusí se křižovat silnice či procházet vesnicí (ne všichni vesničani vidí rádi, jak se jim kozy procházejí po vesnici, na Borči bydlí i morousové), jde se po travnaté cestě za zahradami, potom polní cestou, lemovanou keři, která vede k lesnatému údolí. Údolím pak vede cesta dál na jih.

Je velice důležité, aby Vám kozy nikde ve vesnici neutekly, nikomu neožíraly stromy přes plot a podobně - někteří vesničané v této vesnici opravdu nemají pro turistiku s kozami pochopení. Některé cesty končí na soukromých pozemcích, těch je také potřeba se vyvarovat.

MŮŽETE K NÁM PŘIJET I BEZ AUTA

Ve všední dny k nám jezdí PID, Pražská integrovaná doprava, autobusem to sem od metra trvá hodinu. Ve všední dny i o víkendu můžete přijet vlakem, do stanice Skalsko. Ta je od nás 4 km. Můžete si pro kozy přijít, případně vám je tam můžeme i dovézt, pokud budeme doma a naše auto zrovna pojízdné (budeme ale mnohem raději, pokud si přijdete). Stanice je v pěkném údolí s potokem, blízko je i travnatý kopec s hradištěm. Taxikáře děláme velmi neradi, tak byste nás museli nějak pádně přemluvit.

NA VÝLETĚ

Až budete potom s kozou na výletě, stále na ní mějte připevněno lano (můžeme zapůjčit) - líp se pak chytá, kdyby se rozhodla někam běžet. Až si na vás zvykne, bude se vás asi držet, ale stejně buďte ve střehu, vodítko s kozou raději moc nepouštějte. Žrát může po cestě cokoliv a dosytosti, kozy vesměs poznají, co je pro ně dobré. Pokud potřebujete kozu rychle zastavit, šlápněte jí na lano. Pokud potřebujete, aby někam šla, je plýtváním sil se s ní přetahovat, mnohem příjemnější pro vás i pro kozu jsou krátká škubnutí lanem. 

STARÉ PEČIVO a BIOODPAD

Jestli máte doma nepotřebné staré pečivo nebo jakýkoliv bioodpad, je škoda to vyhodit, kozy žerou skoro všechno a nikdy nemají dost - denně sežerou třeba plnou bednu pečiva (ani nemusí být tvrdé). A na pečivo se dají i lépe přesvědčit, aby nastoupily do auta :-) Nepohrdnou dokonce ani smrkovými větvemi... Nic, co byste ještě mohli využít, jim nevozte, ale nepotřebné věci, ty přijmeme pro kozy rádi. Co nesežerou kozy, uvítají slepice, prasátka nebo kachny. Odřezky, šlupky, kosti, ořezy stromů... takže týden před cestou klidně můžete začít schovávat veškerý bioodpad :-)

BUDEME RÁDI, KDYŽ BUDETE ŠÍŘIT SLÁVU NAŠICH KOZ

Fotky dejte klidně na Instagram, FB i kamkoliv jinam, povídejte o nás kamarádům, napište nám pochvalu do sekce Dotazník a bude uveřejněna na hlavní straně našeho webu,  můžeme vám dát i samolepku s kozou k vylepení, nebo si ji stáhněte a vytiskněte:

SAMOOBSLUŽNÝ REŽIM

Někdy nebýváme doma. Většinou to nevíme moc dopředu. Když nám napíšete/zavoláte den předem, či v den výletu, to už většinou máme jasno a můžeme vám říct, zda doma budeme. Bylo by nám ale líto, kdyby vám naše nepřítomnost zhatila výlet. Proto jsme už vloni začali lidem navrhovat, že si mohou kozy půjčit ze zahrady i sami. Vyžaduje to od vás trochu pozornosti a zodpovědnosti, ale za ten rok si takto půjčili kozy desítky lidí, a ještě nikdy se nám nestalo, že by někomu kozy utekly či vznikl nějaký jiný problém. Zde přikládáme podrobné instrukce, kterými se, prosíme, při samoobslužném půjčení koz řiďte. Když budete postupovat krok za krokem, je to snadné. Tento manuál mějte u sebe, až tam přijedete - tím zajistíte, že na nic nezapomenete.

POSLEDNÍ DOBOU NESTÍHÁME

V poslední době je o půjčení koz opravdu velký zájem, především o víkendech. Nestíháme. Nezbývá nám, než si začít vybírat. Pokud možno nějakým transparentním a spravedlivým způsobem.

Napište nám předem, kolik za kozu (a návštěvu farmy) nabízíte. A kolik koz chcete. Vždy ve středu večer nabídky uzavřeme a zvítězí ty nejatraktivnější nabídky. Atraktivitu zvyšuje nabízená cena, ale taky třeba nápaditá akce nebo něco, co nás osloví.

Někdy nás lze ukecat i na rezervaci více dopředu – chápeme, že některé akce je zkrátka nutné naplánovat předem. Pokud cenu nenapíšete, také vás můžeme vybrat, ale jen v méně obsazených víkendech.

Omlouváme se, ale zájem o naše kozy je opravdu velký, nějak to řešit musíme. Mimo víkendy a svátky je vytíženost koz minimální, dostane se na vás tedy skoro vždy. Jako alternativu můžeme rovněž v těchto dnech nabídnout vycházku/mazlení se štěňaty nebo koťaty. A většina lidí, co si od nás půjčuje kozy, stráví ještě hodinu na naší farmě, protože máme kromě koťat a štěňat taky husy, kachny, kuřata...

DOBROVOLNÍCI

jsou vždy vítáni. Někdy bychom rádi na pár dní odjeli, tak se nám můžete starat o farmu.... a v době, kdy jsme doma, uvítáme práce kolem domu a zahrady, dojení kozy, pastvu, pomoc se senem nebo dřevem, společnost pro naše děti (7, 4 a 2 roky)... Můžete spát u nás na seně, na zahradu můžeme zapůjčit stan a spacák, případně lze přespat i na kanapi v obýváku. Většinou máme dostatek ovoce, zeleniny, masa, máme čerstvé kozí mléko a sýry, takže hlady nebudete :-) Takto můžete užít kozy do sytosti i zadarmo.

KONTAKT

Volejte pouze v případě, že potřebujete rychlou odezvu (chcete přijet během nejbližších 24 hodin), jinak pište email. 776 376 706, kdybych to nebral, tak zkuste i 775 88 22 79.

Pokud chcete rezervovat termín, napište rovnou den, hodinu, a jakou nabízíte cenu za půjčení koz(y). Rezervovat termín dopředu ale nebývá vždy nutné, někdy stačí ozvat se bezprostředně před výletem. Nic tím nezkazíte, pokud to zkusíte. Ozvat se těsně před výletem je jednodušší i pro nás - nemusíme nic dopředu plánovat, rovnou vám řekneme, jestli jsme doma, nebo jestli si máte kozy vyzvednout sami... Jsme kousek od Prahy, Mladé Boleslavi, Mělníka, Liberce, tak zvažte, jestli neudělat jen odpolední výlet, třeba i ve všední den - koz si stihnete užít i během odpoledne. Ve všední dny máme volné kozy skoro vždy!

mam.radost@gmail.com

Obchodní podmínky: Všechny akce s kozami jsou jen na vaše vlastní nebezpečí a odpovědnost. Na zahradě i na vycházce. Po dobu půjčení koz jste za kozy odpovědni, i za případné škody na majetku či zdraví, které napáchají. Za jízdy kozy zajistěte, aby nezasahovaly do řízení vozidla. Je potřeba dát pozor, aby vám kozy nevběhly do silnice a nezpůsobily tak dopravní nehodu. Držte se tedy od silnic co nejdál a v jejich blízkosti mějte kozy na krátkém vodítku. Nedovolte, aby kozy okusovaly sazenice stromů, zeleninové záhony a podobně. Pokud budete ve městě, uklízejte po nich bobky. Pokud kozy vracíte na zahradu sami, vrata při odchodu dobře zajistěte provazem, aby zvířata nemohla uniknout ze zahrady (To je opravdu důležité. Už se nám stalo, že lidi odjeli a vrata zůstala otevřená. Všechna zvířata se vydala plenit do vesnice...)  V případě nejasností či problémů pište nebo volejte. Kontaktováním nás vyjadřujete souhlas s těmito obchodními podmínkami.

Půjčovna koz na Borči

Boreč čp. 6

Mgr. Petr Kuča, IČO 71534776